جمهوری اسلامی یا ملوک الطوایفی ایرانی؟

بعد از انتشار یکی از مطالب پیشینم در حمایت از جمهوری اسلامی بازخوردهایی از مخاطبینم گرفتم و به این نتیجه رسیدم توضیحات بیشتری بدهم.

جمهوری اسلامی در نظر من یک ایده و آرمان است که ارزش حمایت دارد، اگرچه در عمل آنچه در گام اول انقلاب(چهل سال اول) اتفاق افتاد نه “جمهوری” بود و نه “اسلامی”!

در واقع بهتر بود همانطور که به این نتیجه رسیدند که پسوند “اسلامی” را از طب اسلامی حذف کنند و بجایش “ایرانی” بگذارند، بجای جمهوری اسلامی هم میگفتند “جمهوری ایرانی” تا حداقل قداست اسلام حفظ شود.

همچنین ساختار قدرت در ایران فعلی بیشتر به یک ملوک الطوایفی شبیه است تا جمهوری.
مثلا حاج آقا مهدوی تصمیم میگیرند که چه کسانی از شهر اصفهان وارد مجلس شورای اسلامی شوند در حالی که نظر عده کثیری از تحصیلکرده های مورد تایید خود نظام هم نادیده گرفته میشود!
لذا در کل بهتر است بجای جمهوری اسلامی گفته شود: “ملوک الطوایفی ایرانی”!

اما همچنان کورسوی امیدی میبینم (https://t.me/BehavioralEconomicsAndFinance/1324). اصلاحات عمیقا درونزایی در راه است و بناست از طریق جوانان پاک، با سواد و با روحیه ازخودگذشتگی محقق شود.

انبوهی از جوانان سلیم النفس و باهوش بعد از انقلاب تربیت شده اند که اگر افراد نسل قبلی پایشان را از گلوی ایشان بردارند جهشهای بزرگی در حکمرانی شاهد خواهیم بود. شرط لازم این مسئله، شفافیت و جریان آزاد اطلاعات است.

شفافیت و جریان آزاد اطلاعات به مثابه “بازخورد” عمل میکند و اگر دریافت کننده بازخورد، افرادی سلیم النفس، باهوش و پرانرژی باشند، بازخورد منجر به “اصلاح” خواهد شد.

ازین طریق، تعادل نهایی، مطلوب همه انسانها خواهد بود، فقط باید سرعت گذار را زیاد کرد. بعضیها حاضرند این فرآیند گذار آهسته شود تا در طی مراحل گذار سلیقه شخصی ایشان اعمال شود، اینها را باید دشمن داشت.

تفاوت تمدن نوین ایرانی-اسلامی با دیگر تمدنها شبیه تفاوت معماری ایرانی اسلامی با دیگر انواع معماری خواهد بود. مثلا اگرچه در معماری اسلامی مجسمه سازی جایگاهی نداشت، اما در عوض، اسلیمی هایی حیرت انگیز خلق شدند! کسانی که برای نوع سنگ دستشوئی جنگ به پا میکنند را باید دشمن داشت.

بنابرین مهمترین کاری که ما باید بکنیم پیگیری شفافیت و جریان آزاد اطلاعات است. مابقی مسیر خودبخود طی خواهد شد. کافی است مردم به اهمیت شفافیت پی ببرند و آن را مطالبه اصلی خود کنند.

مسئله شفافیت به قدری مهم و حیاتی است که ارزش شهید شدن را هم دارد. متاسفانه بعضیها فقط شهید شدن را در جنگ میبینند!

فراخوان همکاری:
به تعدادی بسیجی واقعی و سلیم النفس و شهادت طلب نیازمندیم!!

مکتب_شهیدبهشتی

مسئولیت این نوشته به عهده شخص من بوده و ربطی به موسسه بینشهای رفتاری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code